ويژگی های مهم تابلو فلکسی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 ویژگی‌های مهم تابلوفلکسی

تابلوهای فلکسی از تابلوهایی هست که تابلوسازان بیشتری در تولید این نوع تابلوها فعالیت دارند. روکش این تابلوهای از جنس پارچه هست. پارچه مورداستفاده در تولید تابلوفلکسی از جنس پارچه‌های معمولی نیست بلکه از نوع پارچه‌های پلاستیکی هست. این پارچه‌ها انعطاف و مقاومت بالایی در برابر باران و آفتاب دارند و بسیار محکم هستند. پارچه‌های تابلوفلکسی موارد استفاده دیگری نیز دارند. این پارچه‌ها به دلیل مقاومت و انعطاف بالا برای اموری نظیر آب‌بندی و ... نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. درواقع اسم نوع پارچه فلکسی است و به همین دلیل این تابلوها بانام فلکسی شناخته می‌شوند.

انجام چاپ شکل‌های مختلف بر روی این تابلوها نیز توسط تابلو کاران حرفه‌ای به‌راحتی قابل انجام است. تابلو کاران با چاپگرهای ويژه و صنعتی که در بازار موجود است می‌توانند هرگونه شکل و تصویری بر وی تابلوفلکسی چاپ کنند.

مهم‌ترین ویژگی‌های تابلوفلکسی کیفیت بالای چاپ، قیمت پایین و ماندگاری بالا است. تابلوهای فلکسی نسبت به سایر تابلوهای تبلیغاتی  ماندگاری بسیار بالاتری دارند. همچنین قیمت این تابلوها از همه تابلوهای تبلیغاتی شناخته‌شده و مهم  کمتر است. برای مثال قیمت یک تابلوفلکسی با اندازه بیست‌وپنج مترمربع که  به‌صورت متوسط  سال نیز عمر می‌کند در حدود بیست میلیون تومان است. قیمت یک تابلو ال ای دی با همین اندازه در حدود 80 میلیون تومان است که البته به‌طور متوسط عمر بسیار کمتر نیز خواهد داشت (به‌طور متوسط حدود 3 تا 5 سال). تابلوهای فلکسی  به دلیل قیمت پایین و عمر بالا در میان مشتریان و تابلوسازان به‌عنوان یک تابلو وفادار و ماندگار شناخته‌شده است. این تابلوها همواره مشتریان خاص خود را در هر شرایطی داشته‌اند. همان‌طور که قبلاً نیز گفته شد استفاده از نور مهتابی یا smd باعث جذابیت و چشم‌نوازی بیشتر تابلوفلکسی می‌شود  که البته این مورد موجب افزایش قیمت تابلو نیز می‌شود.

نصب تابلوفلکسی

خصوصیت دیگر این تابلوها سبک بودن آن‌هاست. سبک بودن این تابلوها موجب راحتی حمل‌ونقل و نصب این تابلوها  شده است. می‌دانیم بسیاری از کسبه محل کسب خود را اجاره می‌کنند. برای این قشر از کسبه راحتی جابه‌جایی و سبک بودن تابلو بسیار مهم است. درصورتی‌که تابلو سبک باشد و پیچیدگی‌های نصب زیادی نداشته باشد به‌راحتی می‌توان محل نصب بازکرده و در جای دیگری نصب کرد. خوشبختانه تابلوهای فلکسی این خصوصیت را دارا هستند. این تابلوها نه پیچیدگی‌های نصب تابلوهای ال ای دی و تلویزیون شهری را دارند و نه وزن سنگین آن‌ها را. مصرف‌کنندگان به‌راحتی می‌توانند این تابلوها را بازکرده و به محل دیگری برده و نصب کنند. البته سبک بودن و راحتی نصب تابلوفلکسی سبب نمی‌شود که افراد غیرمتخصص جهت نصب و جابه‌جایی این تابلوها اقدام کنند. امور نصب هرگونه تابلو من‌جمله تابلوفلکسی را حتماً به نصاب‌های تابلو محل نمایید.

درصورتی‌که نسبت هزینه و زیبایی و کارایی تابلو را در نظر بگیریم متوجه می‌شویم که تابلوفلکسی بهترین و به‌صرفه‌ترین تابلو تبلیغاتی است.

تعمیرات تابلوفلکسی

همان‌طور که گفته شد تابلوفلکسی نسبت به تابلوهای ال ای دی و تلویزیون شهری عمر بالاتری دارند. اما این تابلوهای نیز ممکن است به دلیل مختلف دچار مشکل شوند و نیاز به تعمیرات داشته باشند. مشکلاتی نظیر وزش بادهای شدید، برخورد اجسام و... می‌تواند تابلوهای فلکسی را دچار آسیب نماید. بیشترین موارد خرابی در تابلوفلکسی پاره شدن تابلو و یا کج شدن تابلو به دلیل بخورد اشیاء است. این تابلوها به دلایل ذکرشده و همچنین نور آفتاب ممکن است کیفیت ظاهر خود را تا حدودی از دست دهند. ازاین‌رو معمولاً هرچند سال یک‌بار روی تابلوفلکسی را عوض می‌کنند. تعویض روی تابلوفلکسی کار بسیار ساده هست و هر بار که می‌خواهید این کار را انجام دهید این کار قابل راحت‌تر از مورد قبلی قابل  انجام است.در زیر برخی از خرابی‌های تابلوفلکسی را ذکر می‌کنیم.

√ کم‌نور شدن یا خاموش شدن چراغ یا مهتابی

√ مشکل سیم‌کشی

√پاره شدن رویه تابلو

√کج شدن تابلو

√افت کیفیت و کم رنگ شدن تابلو

√ ایجاد لکه یا دوده بر روی تابلو

√ شکستن قطعات مختلف تابلو

بالطبع موارد ذکرشده در بالا بردن کیفیت تابلو تأثیرگذار هستند. ما چند نیروی انسانی متخصص برای تعمیر انواع خرابی‌های تابلوهای فلکسی داریم. همچنین ما می‌توانیم تابلوی قدیمی شمارا بازسازی کنیم. ما همه تجهیزات لازم برای تعمیر تابلوفلکسی راداریم. تجهیزاتی ازجمله بالابر و جرثقیل، انواع دریل‌ها تجهیزات جوشکاری و ... .

تعمیرات تابلوفلکسی به دو صورت در محل نصب تابلو و یا در محل تابلوسازی انجام می‌شود.

تابلوسازی مکاترونیک درصورتی‌که رفع مشکل تابلو در محل نصب مقدور باشد اقدام به تعمیر تابلو در محل می‌نماید و این روش البته هزینه کمتری را برای مشتری به همراه دارد. درصورتی‌که تعمیر تابلو در محل میسر نباشد بایستی تابلوفلکسی را از جای خود بازکرده به تابلوسازی برده و پس از تعمیر در تابلوسازی به محل برده و مجدداً نصب شود. در این روش به دلیل انجام فعالیت بیشتر هزینه بیشتری نیز برای مشتری خواهد داشت.

مصارف غیر تبلیغاتی تابلوفلکسی

تابلوفلکسی به‌غیراز مصارف تبلیغاتی مصارف دیگری نیز دارد. بسیار دیده‌شده است که در شهرها، خیابان‌ها و حتی داخل اداره‌ها و سازمان‌ها از تابلوهای فلکسی برای نمایش علائم هشداردهنده، راهنمایی افراد و موارد آموزشی استفاده می‌شود. تابلوفلکسی به دلیل قیمت پایین و وضوح‌بالا گزینه مناسبی برای استفاده‌های ازاین‌دست است.

استفاده از ورق‌های گالوانیزه در تابلوفلکسی

در تابلوهای فلکسی سایز بزرگ که پشت آن‌ها خالی باشد (پشت آن‌ها به دیوار یا جایی وصل نباشد)، ترجیحاً از ورق‌های گالوانیزه استفاده می‌شود. استفاده از ورق گالوانیزه در این تابلوها به این دلیل است که فشار باد باعث پاره کردن تابلوفلکسی نشود. در کل تابلوهای فلکسی با سایزهای بزرگ باید دارای پروفیل و آهن‌کشی قوی باشند. در غیر این صورت تابلو خم‌شده و یا تاب برمی‌دارد. رعایت موارد ذکرشده باعث می‌شود که تابلوفلکسی خیلی قشنگ و صاف و کشیده دیده می‌شود.

تولید تابلوفلکسی در تابلوسازی مکاترونیک

تابلوسازی مکاترونیک از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تابلوفلکسی است این مرکز در کمترین زمان ممکن تابلوهای فلکسی مدرن و مقاوم و باکیفیت بالا تولید می‌کند.

با خرید تابلوفلکسی از تابلوسازی مکاترونیک کیفیت و هزینه مناسب را تجربه کنید.

استفاده از پروژکتور در تابلوفلکسی

در تابلوهای فلکسی مهتابی خور تقریباً پس از گذشت دو تا سه سال از عمر تابلو، غالباً تمام مهتابی‌ها و ترانس‌های تابلو بلااستفاده می‌شوند و باید تعویض شوند. در حال حاضر به دلیل تحریم‌ها، ترانس‌های تابلوفلکسی کمیاب و گران‌قیمت شده‌اند ازاین‌رو در بسیاری از موارد برای نور این تابلوها از پروژکتور استفاده می‌شود. استفاده از پروژکتور نسبت به ترانس هم ارزان‌تر است و هم طول عمر بیشتری دارد. تعمیرات پروژکتور نیز عمری نسبتاً ساده‌تر است. در حال حاضر در اغلب بیلبوردهایی که در خیابان‌ها و اتوبان‌ها نصب‌شده‌اند از پروژکتور استفاده‌شده است.

استفاده از پروژکتور در تابلوفلکسی راهکار مناسبی برای نورانی کردن تابلو و دیده شدن تابلوفلکسی در شب است. بااین‌حال  در فلکسی با نور مهتابی به این دلیل که نور از داخل تابلو خارج می‌شود، تابلو زیباتر و جذاب‌تر به نظر می‌رسد. درواقع پروژکتورها تا حدود 60 درصد کار فلکسی مهتابی خور را انجام می‌دهد. فلکسی با cmd و مهتابی زیباترین تابلوهای تبلیغاتی هستند. درصورتی‌که محدودیت و قیمت بالای برخی قطعات نبود استفاده از تابلو مهتابی خور گزینه بسیار بهتری از استفاده از پروژکتور بود. برخلاف فلکسی های معمولی که غالباً کاربرد outdoor دارند  از تابلوفلکسی مهتابی خور در داخل سالن جهت تزئینات نیز استفاده می‌شود.

طراحی تابلوفلکسی خاص

برخی تابلوها به لحاظ شکلی ساختار کاملاً متفاوت از سایر تابلوها هستند. طراحی این تابلوها معمولاً توسط افراد خوش‌ذوق، خلاق و متفاوت انجام می‌شود. این تابلوها درصورتی‌که به‌خوبی تولید و نصب شوند می‌توانند بسیار تأثیرگذار و ارزشمند باشند. در تولید برخی از اشکال خاص از این تابلوها باید رعایت قوانین و الزامات اجتماعی را نیز در نظر گرفت. برای مثال تابلوها فلکسی موردنیاز کسب‌وکارهای آرایشی یا پوشاک  بانوان  از این جمله موارد هستند. در کشور محدودیت‌هایی برای طراحی این نوع تابلوها وجود دارد. تابلوساز بایستی با درک محدودیت‌ها اقدام به تولید تابلویی ارزشمند و تأثیرگذار نماید.

طراحی و ساخت تابلوهای فلکسی خاص و ويژه ازجمله خدمات تابلوسازی مکاترونیک است.

اندازه تابلوفلکسی

تابلوهای فلکسی در ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود. انتخاب اندازه این تابلوها به شرایط و نحوه استفاده از آن بستگی دارد. تابلوفلکسی می‌تواند در سردر و بالای محل کسب‌وکار شما نصب شود و یا در مکانی دیگر نظیر خیابان، میدان و... نصب گردد. درصورتی‌که مشتری بخواهد تابلو را به‌صورت اول نصب کند (نصب بر روی سردر محل کسب‌وکار) باید اندازه تابلو با اندازه محیط متناسب باشد. در این صورت کارشناسان تابلوسازی در محل حضور یافته و محل نصب تابلو را اندازه‌گیری کرده و تابلویی با اندازه موردنیاز تولید می‌کنند. اما در مورد دوم و درصورتی‌که مشتری قصد استفاده از تابلوفلکسی در خیابان را داشته باشد دیگر محدودیتی در ابعاد و اندازه وجود ندارد و می‌توان تابلویی با هر ابعاد و اندازه‌ای تولید کرد.

 تابلوهای بزرگ در مقابل وزش باد و طوفان بسیار آسیب‌پذیرتر هستند. وظیفه تابلوساز تنها تولید تابلو نیست و تابلوسازی وظیفه نصب و پشتیبانی تابلو را نیز بر عهده دارد. هرقدر اندازه و ابعاد تابلوفلکسی بزرگ‌تر باشد سازه‌های مورداستفاده در تابلو نیز باید بزرگ‌تر و قوی‌تر باشد.

استفاده از تابلوفلکسی در آموزش

استفاده از تابلوفلکسی در آموزش نیز کاربرد فراوان دارد. از تابلوهای فلکسی در مدارس و دانشگاه‌ها استفاده کرد. تابلوهای فلکسی کوچک را می‌توان در ابعاد طول و عرض حدود 1 متر یا کوچک‌تر تولید کرد و برای اهداف آموزشی در مدارس استفاده کرد. بر روی این فلکسی ها تا اشکال و جملات درخواستی از طرف مدارس حک و ثبت می‌شود. معلم‌ها از این تابلوها برای نمایش تصویری مفاهیم موردنظر خود استفاده می‌کنند. استفاده از تابلوفلکسی جهت آموزش در رشته‌های تجربی و پزشکی کاربرد بیشتری دارد.

استفاده از تابلوهای تبلیغاتی صنعتی در امر آموزش، در کشور ما در حال جا افتادن است و هنوز به شکل وسیع استفاده نمی‌شود. اما می‌بینیم که در بسیاری از کشورهای پیشرفته به دلیل کیفیت بالا و سرعت در انتقال مفاهیم، از این تابلوها در مدارس و دانشگاه‌ها استفاده می‌شود.


مقالات و مطالب تابلوسازی