اهمیت نورپردازی اصولی در تابلوهای تبلیغاتی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بیلبوردها معمولاً در مناطق پرتردد یا در کنار جاده قرار می‌گیرند تا توجه عابران پیاده و رانندگان را به حداکثر برسانند. یعنی بیلبورد باید جذاب باشد. هنگامی‌که عابران پیاده یا رانندگان متوجه تبلیغات روی بیلبورد شده و آن‌ها را مطالعه می‌کنند، سرمایه‌گذاری ارزشمند است. بااین‌حال، همان‌طور که گفته می‌شود، ابتدا ایمنی. بیلبوردهای بیش‌ازحد جذاب باعث حواس‌پرتی می‌شود و برای رانندگان و عابران پیاده خطرناک است. علاوه بر این، نورپردازی نادرست بیلبوردها باعث اختلال در دید راننده‌ها می‌شود.

بنابراین، نورپردازی صحیح بیلبورد نقش مهمی در تضمین ایمنی و همچنین جلب‌توجه دارد.

norpardazidartabloo

 طبقه‌بندی بیلبورد سنتی و دیجیتال:

دو نوع بیلبورد وجود دارد، بیلبورد سنتی و بیلبورد دیجیتال. تفاوت اصلی بین آن‌ها نحوه روشنایی است که رانندگان یا عابران پیاده را قادر می‌سازد پیام را بخوانند. بیلبورد سنتی با کاراکترها و/یا تصویر روی کاغذ یا ورق وینیل چاپ می‌شود و به نمای ساختمان یا سطح تابلو متصل می‌شود. کاغذ و ورق وینیل قطعاً قادر به تولید نور نیستند. بیلبوردهای سنتی را می‌توان در شب‌ها می با تابش نور به سطح آن‌ها یا انعکاس آن روشن کرد.

در روز نیز خورشید و آسمان بر روی بیلبورد می‌تابد و نور را از سطح در طول روز منعکس می‌کند و بیلبورد را قابل‌مشاهده می‌کند.

در تابلوهای مدرن تجهیزات نورپردازی در داخل تابلو تعبیه می‌شود. ازآنجایی‌که تابلوهای تبلیغاتی معمولاً بر روی قطب بالا نصب می‌شوند، چراغ‌های LED قدرتمند در بالا و/یا پایین تابلو مجهز شده‌اند تا نور کافی را فراهم کنند. فن‌آوری پیشرفته باعث می‌شود که تابلوهای تبلیغاتی بتوانند به‌تنهایی نورپردازی کنند. به این نوع بیلبورد، بیلبورد دیجیتال می‌گویند.

billboard installer

 بیلبورد دیجیتال به دلیل نور ساطع‌شده از داخل تابلو قابل‌مشاهده است. برخلاف بیلبوردهای سنتی، بیلبورد دیجیتال باید در سطح نور بالاتر تنظیم شود تا در طول روز در زیر نور شدید خورشید دیده شود. اما در شب، سطح نور بالاتر ممکن است باعث تابش خیره‌کننده شود و برای خواندن بسیار روشن خواهد بود. بسیاری از رانندگان از روشنایی بیش‌ازحد بیلبورد شکایت کرده‌اند. نور بیش‌ازحد آن‌ها را در تشخیص جهت و وضعیت ترافیک دشوار می‌کرد و آن‌ها را در معرض خطر قرار می‌داد.

 الزامات نورپردازی بیلبورد

 ازآنجایی‌که بیلبورد دیجیتال می‌تواند نور خود را ساطع کند، مایلیم در مورد نورپردازی سنتی بیلبورد و نحوه روشن کردن آن به روش صحیح صحبت کنیم. نکته اصلی برای نورپردازی صحیح بیلبورد، تأثیرات آن بر انسان و محیط است. به‌عبارت‌دیگر هنگام نورپردازی بیلبورد باید از آلودگی نوری جلوگیری کنیم. ناگفته نماند که وات بیشتر غیرضروری و سطح نور بالاتر کاملاً اتلاف انرژی است و برای محیط‌زیست و انسان مضر است. شبیه‌سازی دقیق طراحی نور نه‌تنها باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود بلکه به شما در صرفه‌جویی در هزینه نیز کمک می‌کند. اگرچه دشوار به نظر می‌رسد، مشاوره با سازنده حرفه‌ای روشنایی به شما کمک می‌کند تا در نیمی از زمان کار را انجام دهید.

 نورپردازی بیلبورد باهدف روشن کردن تبلیغات، قابل‌مشاهده و خواندن آن برای رانندگان و عابران پیاده است. نور اضافی باعث تجاوز و تابش خیره‌کننده می‌شود. وسایل، نور را از بیلبورد به آسمان تاریک، اقامتگاه‌های نزدیک، یا گیاهان پخش می‌کنند و باعث آزار انسان‌ها و حیوانات می‌شوند. علاوه بر این، تابش خیره‌کننده خطرناک است زیرا ممکن است منجر به عدم شناسایی و پاسخ موقت در ترافیک شلوغ می‌شود. کنتراست نور یکی دیگر از عوامل مهم برای روشنایی درست بیلبورد است. کنتراست تفاوت روشنایی بین شی و پس‌زمینه است. چشمان ما می‌توانند اشیاء روی پس‌زمینه را با دو شرط تشخیص دهند، رنگ پس‌زمینه و شی‌ء متفاوت باشد یا پس‌زمینه و شی‌ء دارای کنتراست روشنایی خاصی باشند. جسم روشن‌تر و پس‌زمینه کمی تیره‌تر برای دید بهتر عالی خواهد بود. برعکس، اگر پس‌زمینه روشن‌تر از اشیا باشد، دید به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

 در شرایط نوری نامناسب، به‌ویژه عدم تفاوت روشنایی، ممکن است باعث ایجاد پدیده‌های بصری کاذب شود، سپس جسم درک شده را مخدوش کرده و بر قضاوت تأثیر بگذارد. درنتیجه، سطح نور باید با توجه به روشنایی محیط تنظیم شود. به‌عنوان‌مثال، قرار است روشنایی بیلبورد در شب در میدان باز، مانند بزرگراه، کمتر باشد. اما برای مناطق تجاری، مقدار روشنایی بیلبورد باید کمی بیشتر از محیط اطراف باشد تا جذابیت رقابتی بیشتری داشته باشد. هر منطقه‌ای دارای استانداردها یا ضوابطی است که برای نورپردازی بیلبوردها قابل‌اجرا است و ما باید مقررات و استانداردهای مربوطه را در نظر بگیریم. ازآنجایی‌که مقررات و استانداردهای نورپردازی بیلبورد در مناطق مختلف متفاوت است، توصیه‌های رایج آن را نشان خواهیم داد

توصیه‌های نورپردازی بیلبورد به شرح زیر است:

انجمن مهندسی روشنایی IES توصیه می‌کند که سطوح روشنایی باید 20 تا 100 فوت شمع برای بیلبوردها باشد.

 یکنواختی (نسبت حداکثر به حداقل سطح نور) برای تابلوهای تبلیغاتی باید 4.0 یا کمتر باشد.

 بیلبورد نباید در فاصله 300 فوتی خانه‌ها روشن شود.

 بیلبورد نباید قبل از باز شدن و بعد از بسته شدن برای تبلیغات تجاری روشن شود.

 منابع نور نباید مستقیماً توسط رانندگان یا عابران پیاده دیده شود.

 وسایل روشنایی با CRI بالاتر از 80 بهینه خواهد بود.

 فرمول‌های رایج برای نورپردازی بیلبورد

 بیلبوردهای سنتی معمولاً بر روی تیرک یا ساختمان در بالای سطح زمین در ارتفاع معینی نصب می‌شوند. آن‌ها همچنین در اندازه‌های مختلف هستند. چند فرمول ساده برای نورپردازی بیلبورد وجود دارد که با اندازه یا ارتفاع آن‌ها مرتبط است. بااین‌حال، لطفاً توجه داشته باشید که این فرمول‌ها فقط برای مرجع هستند، طراحی نورپردازی خاص برای بیلبورد باید با توجه به شرایط بتن ساخته شود. درصورتی‌که ارتفاع بیلبورد کمتر از 8 متر باشد، می‌توان چراغ‌های روشنایی را به‌صورت تک طرفه بافاصله حدود 1 تا 2 متر نصب کرد. چراغ روشنایی زاویه باز برای این نوع بیلبورد مناسب‌تر خواهد بود.

 برای بیلبورد عریض در ارتفاع بین 8 تا 12 متر باید از دو جهت بالا و پایین نورپردازی شود. این نوع بیلبورد همچنین با وسایل روشنایی با زاویه پرتو باز مناسب است. فاصله وسایل روشنایی باید 1.5 تا 2.6 متر باشد.

 نوع دیگری از بیلبوردها بلند و نازک است که نورپردازی با زاویه پرتو باریک یا متوسط ​​روی آن اعمال می‌شود. محل قرارگیری وسایل روشنایی به ارتفاع نور بیلبورد بستگی دارد. برای بیلبوردی که ارتفاع زیادی دارد، نصب دو طرف چراغ روشنایی بهینه خواهد بود.


مقالات و مطالب تابلوسازی

خبرنامه

با تابلوسازی مکاترونیک همراه باشید.

در صنعت تابلوسازی علاوه براینکه شرکت تابلوساز باید بهترین محصولات را از لحاظ کیفیت و کارایی تولید کند باید به صورت پایه ای با اصول و روش های بازاریابی آشنا باشد زیرا که تابلوسازی خود امری تبلیغاتی محصوب می شود و زیرمجموعه ای از صنعت تبلیغات است.ما علاوه بر ساخت تابلوهایی با کیفیت و بی نقص برای مشتریان ارزشمند خود همواره در هنگام خرید مشتری مشاوره هایی درزمینه  استفاده بهینه و حداکثری از تابلوتبلیغاتی  در امر بازاریابی و جذب مشتریان جدید به مشتریان خود ارائه می دهیم.